070898fa3f7b820a0700874abe96ac13Jesenice leží na jižním okraji Prahy, hned za hranicí metropole. Obec byla oficiálně založena již v roce 1088, ačkoliv zdejší doložené osídlení je samozřejmě mnohem starší. Jesenice je dnes jedním z nejmladších měst v České republice. Jesenice byla povýšena do městského stavu v roce 2015, zejména proto, že se jednalo o největší obec v České republice. Je to také území s jednou z největších demografických i hospodářských expanzí v rámci celého státu.

Na této adrese se velmi dobře žije. Nedaleko je bohaté profesní, kulturní i dopravní zázemí Prahy, turisticky exponovaného velkoměsta. Přitom je zde daleko větší klid. Jesenice a její okolí disponuje bohatou nabídkou školských, lékařských i gastronomických služeb. Neobvykle pestrá je i zdejší nabídka sportovního vyžití i obchodních příležitostí.

Přírodní prostředí obklopuje Jesenici ze všech stran. Nyní se dostavují cyklostezky, které propojí obec s okolím bez nutnosti používat komunikace společně s motorovými vozidly. Na sever leží velmi pěkný sportovní areál ve Vestci, na východě je Průhonický park. Na jihu jsou rozsáhlé lesy, které sahají až k Jílovému u Prahy. Učiněný ráj pro cyklisty, běžce, pěší turisty i houbaře. Tamtéž najdete i uměle zasněžovanou sjezdovku. Na západě, podél břežanského kaňonu se na útesech rozkládají starobylá keltská oppida Závist a Točná. Pod nimi už je vltavské údolí se skvělou cyklistickou či in-line trasou, která vede až k Vyšehradu, na Smíchov či do Vraného nad Vltavou. Na kole se dá proti proudu Berounky dojet do Černošic a dále.

Pruhonice chateau, Czech Republic

Zámek Průhonice

V místě je zejména od roku 2010 perfektní dopravní spojení autem. Díky přípojce na pražský okruh (D0) je dosažení brněnské (10 km), strakonické, plzeňské, karlovarské i chomutovské dálnice otázkou chvilky. S tím souvisí i velmi rychlé spojení s pražským letištěm (30 km) a samozřejmě i s centrem Prahy, které je vzdáleno pouhých 16 km.

Je tu celkem dobrá veřejná doprava. Zastávka autobusů číslo 326, 327, 428 je nově hned u bytového komplexu. Za 20 min je tento autobus na metru C na Opatově nebo v Říčanech. Mnoho autobusů také jezdí z Jesenice na stanici metra C Budějovická. Bus 334 je za 21 minut na metru B, stanici Smíchovské nádraží. Blízká silnice bude oddělena prosklenou protihlukovou stěnou, tak jako všechny ostatní obytné bloky v sousedství. Hlavní frekvence dopravy je ostatně několik let převedena na nedaleký dálniční okruh.

V současné době se projekčně připravuje nová trasa bezpilotního metra z Náměstí Míru do nedaleké Písnice. „Modré“ metro D je nejbližší investiční prioritou současného vedení Prahy

3acefb1944fccaf3b11d2d0c4cf3a1e3

Město Jesenice stránky úřadu www.oujesenice.cz
Lékařský dům hned přes silnici www.lekarskydumjesenice.cz
Česká základní škola a školka www.jesenickaskola.cz
Mateřská a základní kanadská škola www.sunnycanadian.cz
English International school Prague: www.nordanglia.com/prague
The Prague British school Lhotka – Kamýk: www.pbschool.cz

Business park Chodov www.thepark.cz/cz/info
Vývojové centrum superlaserů www.hilase.cz, www.eli-beams.eu
Biotechnologické a medicínské centrum www.biocev.eu

Nejbližší obchodní zóna www.pruhonice-cestlice.cz
Blízké a největší obchodní centrum v ČR www.centrumchodov.cz

Průhonický zámek a park (UNESCO) www.parkpruhonice.cz

Blízké privátní a sportovní letiště www.tocna.cz

Golf & country club Hodkovičky www.hodkovicky.cz
Prague city golf Zbraslav www.praguecitygolf.cz
Ringhoffer golf club Štiřín www.rgc.cz

Fotbalová akademie Vestec www.fajnviktoria.cz
Tenisové centrum Head Vestec www.teniscentrum.com
Kryté kurty Dolní Jirčany www.tenis-olten.cz
Jezdecký klub Rozkoš u Průhonic www.jezdecky-skokovy-klub.cz

Jezdecký klub Sulice www.auditsulice.cz
Jezdecký klub Cholupice www.jkcholupice.wz.cz
Jezdecký klub Horní Jirčany www.jkrangers.snadno.eu

Uměle zasněžovaná sjezdovka nedaleko www.vlekychotoun.cz

Největší akvapark v republice www.aquapalace.cz